Dlaczego koty mają szorstki język?

Czy wiesz albo zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego koty mają szorstki język? Koty to z pewnością jedne z bardziej tajemniczych czworonogów. Wiele ich cech i zachowań wciąż są dla nas dużym znakiem zapytania.

Zdjęcie z grupy Kitki Płaczki

Koci język jest porównywany do szczotki, papieru ściernego, a czasami nawet do tarki! Takie przystosowanie ma głęboki sens, wynikający z ewolucji naszych futrzastych domowników. Co ciekawe, to wszystko zasługa zakrzywionych i twardych brodawek. Koci język w przybliżeniu posiada ok. 30 takich wypustek – niezależnie od gatunku oraz rozmiaru kota, są one mniej więcej takie same.
Dlaczego koty posiadają taki języczek?
Po pierwsze, jest sprawnym narzędziem służącym do higieny osobistej kota, pomaga im oczyścić sierść z brudu, pasożytów jak i martwej skóry.
Po drugie, pomaga im się ochłodzić. Dzięki brodawkom, koty rozprowadzają ślinę na skórze (pod futerkiem) co powoduję, że się ochładzają. Po trzecie, przede wszystkim, umożliwia on kotu manipulowanie pokarmem. Liczne, twarde wypustki sprawiają, że taki język świetnie nadaje się do zlizywania resztek pokarmu czy oddzielania mięsa od kości. W końcu nic nie może się zmarnować! Koci język jest czymś niezwykłym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s