Co oznacza koci płacz?

Czy łzy w oczach kota oznaczają smutek, wzruszenie, radość, a może tęsknotę?
Z jakich powodów płaczą koty?
Koty, tak jak ludzie, posiadają gruczoły łzowe. Oczy kota mogą łzawić, ale nie jest to reakcja emocjonalna. Kocie oczy faktycznie mogą bardziej łzawić, ale jest to reakcja na uraz lub chorobę związaną z oczami. Powodem może być także podrażnienie albo reakcja na Twoje perfumy. To może być także alergia. Jeżeli twój kot non stop „płacze” najlepiej udaj się z nim do weterynarza.

Jeśli Twój kot jest (całe szczęście) zdrowy, jego wydzielina z oczu ma inne znaczenie. Jego „łzy” posiadają ważne funkcje: nawilżają oczy, usuwają ze spojówek zanieczyszczenia, które właśnie mogłyby uszkodzić oczy Twojego kitka oraz tworzy warstwę ochronną, dzięki której zmniejsza się ryzyko zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

Prawdziwy płacz kota jest wyrażony głosem – nie oczami. Koty, chcąc przekazać swój nastrój i emocje, używają swojego głosu i mowy ciała. Jednak dźwięki, które kot wydaje, i które mogą się nam wydawać strasznie smutne, często są proszeniem o kolacje. Koty opanowały umiejętność uzyskiwania od człowieka tego, czego pragną, głownie za pomocą właśnie dźwięków (najlepiej te, które brzmią jak płacz). Ciężko oprzeć się płaczącemu nad miską kotu, prawda? Najlepiej manipulują nami małe kociaki, których głos złamie nawet twardziela.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s