Alergia (nie) na kocią sierść

Czy alergia na kocią sierść tak naprawdę istnieje?

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że kot nie jest dla każdego, a zwłaszcza nie dla alergików. W większości przypadków pada stwierdzenie „uczulenie na kocią sierść”. Pytanie tylko czy aby na pewno uczuleni jesteśmy na sierść? Otóż nie! Sama sierść nie ma nic co może nam zaszkodzić. Uczulenie jest spowodowane wydzieliną, która znajduje się w kociej ślinie, a co za tym idzie przenosi się podczas dbania o higienę na sierść. Dzieje się tak za sprawą alergenów znajdujących się w ślinie kota, które mają działanie alergiczne. Ciekawostką jest fakt, że alergia na koty występuje znacznie częściej niż na psy. Jest to spowodowane faktem, iż skład kociej śliny (czyli także sierści) znacznie różni się od tej psiej i zawiera białka takie jak :
-Fel d 1 (sekretoglobina)
-Fel d 2
-Fel d 3 (nystatyna)
-Fel d 4 (lipokalina)
-Fel d 5 (immunoglobulina A)
-Fel d 6w (immunoglobulina M)
-Fel d 7 (von Ebner’s gland protein)

Jest tego dużo, aczkolwiek tak naprawdę głównym winnym najczęściej jest Fel d 1, ponieważ to najbardziej alergizujące białko w całym organizmie kota. Mówi się że jest przyczyną nawet 96% alergii. Występuje on nie tylko w gruczołach ślinowych, ale i łojowych. Kotom jak i nam również łuszczy się naskórek, który przenosi się nie tylko na sierść naszego pupila, ale i na wszystko o co się otrze. Właśnie dlatego alergik może dostać nagle ataku kaszlu mimo, iż kota nie ma właśnie w pomieszczeniu.

Taka ciekawostka na koniec: wyższy współczynnik wywoływania alergii posiadają samce, a spowodowane jest to tym iż posiadają więcej gruczołów łojowych.

Jak sami widzicie mimo, iż każdy z nas nie raz słyszał „uczulenie na kocią sierść” nie jest to w 100% poprawnym określeniem, ponieważ sierść jest tylko czynnikiem, który przenosi prawdziwą przyczynę naszego problemu.

Tami podczas przechodzenia własnej reakcji alergicznej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s