Jaki smak czuje kot?

Wielu z nas na pewno nie raz pękało serduszko na myśl, że możemy jeść tyle wspaniałych rzeczy, a nasze koty nie. Oczywiście dobra dieta przede wszystkim! Ale czy wiecie, że mimo iż my mamy dużo doznań smakowych tak nasze pupile nie do końca?

Otóż to w umiejętności wyczuwania smaku różnimy się bardzo mocno. Nasze pupile niektóre instynkty mają bardziej rozwinięte niż my. Jednak w kwestii zmysłu smaku to my jesteśmy górą. Koty posiadają bardzo mało kubków smakowych, bo zaledwie ok 500. Dla porównania człowiek potrafi posiadać ich nawet 10 000, a pies 1 700. Jak widzicie różnica zwłaszcza między kotami, a ludźmi jest kolosalna.

Zastanawialiście się kiedyś głębiej czemu tak często się obala mit o mleku? Czemu powinniśmy panikować kiedy nasz pupil zje coś słodkiego? Otóż są to dla niego w 100% puste kalorie, które ich żołądek nie toleruje. Co więcej koty nie czerpią z tego żadnej przyjemności, ponieważ nie odczuwają słodkiego smaku. Przyczyniła się do tego ewolucja. Na przestrzeni lat koty ewoluowały na zasadzie zastępowania bezużytecznych umiejętności na te, które w życiu im się przydadzą. Smak słodki nie był im kompletnie potrzebny, ponieważ jak wiecie są to typowo 100% mięsożercy, więc i tak i tak przodkowie naszych obecnych pupili nie wykorzystywali tej umiejętności zbyt często. Tym sposobem receptory odpowiedzialne za słodki smak uległy uszkodzeniu co doprowadziło do braku odczuwania przez koty jakiejkolwiek słodyczy.

Jest jednak jeden smak, w kwestii którego wygrywają koty. Jest to smak gorzki. Posiadają one 12 receptorów, które służą do wyczuwania gorzkiego smaku. Minimum 7 z nich jest w pełni sprawnych. Smak gorzki jest ich najbardziej rozwiniętym smakiem. Przyczyniła się i tutaj ewolucja i matka natura. Smak ten jest bardzo potrzebny w życiu i nie raz ratuje im dupki. Jest wręcz jedną z najcenniejszych ich umiejętności. Dzięki temu mogą w łatwy sposób ocenić czy dane mięso nie jest zepsute i w efekcie ochronić się przed potencjalnym zatruciem, które mogłoby doprowadzić nawet do śmierci. Właśnie dlatego często pierwszy gryz robią delikatny. Wszystko po to, żeby sprawdzić poziom gorzkości, który określa jakość posiłku.

Jednak mimo faktu iż koty posiadają umiejętność posiadania smaków to to nie od niego w pełni zależy odpowiedź na główne kocie pytanie „Zjeść czy nie zjeść?”. Tutaj górują zapachy oraz często upodobania wyciągnięte „z mlekiem matki”. Nasze pupile nie raz wąchają posiłek zanim się na niego rzucą. Jest to spowodowane tym, że węch mają dobrze rozwinięty i pomaga im on określić czy dana potrawa jest dla nich dobra. Niestety wykorzystują to często producenci złych karm… Co do upodobań „z mleka matki” to temat, który dla wielu jest nie do końca zrozumiały. Małe kociaki widząc, że ich mama ja dany posiłek mają w głowie „No skoro je to mama i jej to smakuje to na bank musi być to najlepszy posiłek na świecie”. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest dbanie o dietę kociej mamy i jej potomstwa, ponieważ zła dieta może doprowadzić do późniejszych złych nawyków, z których nie będzie łatwo wyciągnąć maluszków.

Są wśród nas mistrzowie, którzy potrafią ocenić pochodzenie wody, aczkolwiek dla większości jednak woda to woda. Koty w tym przypadku są innego zdania. Posiadają specjalne receptory, które odpowiadają za wyczuwanie smaku wody. Są one umieszczone na czubku kociego języka, dlatego właśnie to czubeczkiem dotykają wodę podczas picia. U nich tak jak u nas „oczyszczenie” wodą języka podczas picia pomaga bardziej uwrażliwić odczuwanie smaków. Ciekawostką jest to, że nasze pupile bez problemu są w stanie odróżnić wodę z kranu od tej mineralnej czy przegotowanej. Zdarza się wręcz, że potrafią mieć własne preferencje w stosunku do niej. A wasze koty posiadają jakieś upodobania w tym temacie?

Giguś dzielnie czekający na swój posiłek

3 myśli na temat “Jaki smak czuje kot?

  1. Ciekawe to trochę, bo mój kot to by zabił za chipsy i czekoladę. Uwielbia słodkie, zawsze jak otwieram jogurta to ona już przy mnie siedzi, to samo ciastka, jw, batoniki haha. Gumy do zucia trzeba przed nią chować bo zjada . Jak to wyjaśnić?

    Polubienie

  2. Koty nie odczuwają słodkiego smaku, ale ciągnie je do aromatu danych rzeczy + puste kalorie zawsze wzmagają apetyt u kotów, dlatego np. kot może jeść sporo karmy naładowanej ulepszaczami typu whiskas, a w jej miejsce wcisnąłby trochę suchej karmy i też czułby się syty. Co do podjadania przez kota to też nie do końca jest tak, kot bardziej woli czegoś spróbować przez zwykłą ciekawość, skoro mój człowiek to je, a mi nie daje, to znaczy, że musi to być pyszne, polecam poszukać wpisu tutaj na blogu jak oduczyć kota właśnie takiej wścipskości do naszego jedzenia, tam wszystko ładnie opisałem 😸

    Polubienie

  3. Koty faktycznie są wyczulone jeśli idzie o wodę. Moja jedna jaśniekocica pije tylko odstaną wodę z konewki a druga królewna chłepce jedynie z psiej miski…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s