Czy można karmić kota mlekiem?

Wielu z Nas myśli sobie, że koty powinny pić mleko, w końcu to uwielbiają. Czy jednak jest to dobre dla ich zdrowia i jakie mogą być ewentualne powikłania podawania kotom tego przysmaku? Czy tak niewinna rzecz jaką jest mleko może doprowadzić do śmierci kota?

Otóż mleko samo w sobie można podawać naszym pociechom, lecz ważne jest, by robić to z głową i odpowiednio się do tego przygotować. Podawanie kotom mleka powoduje u nich wzdęcia w żołądku co prowadzi do powikłań takich jak biegunka. W przypadku ludzi biegunka sama w sobie nie jest czymś śmiertelnym i jest to najczęściej reakcja zatrucia się jakimś pokarmem. U kotów natomiast biegunka, a zwłaszcza częsta może powodować wypadnięcie odbytu na zewnątrz. Tak, nie brzmi to zbyt przyjemnie, a dodatkowo nie wygląda też zbyt zachęcająco. Jeżeli kot będzie miał biegunkę zbyt często może wiązać się to z jego śmiercią. Samo wypadnięcie odbytu na szczęście jest uleczalne jeżeli nie jest to stan zbyt poważny, wystarczy smarować odpowiednią maścią odbyt i obserwować czy stan kota się poprawia, jeżeli natomiast etap choroby jest już zbytnio rozwinięty będzie wymagana operacja lub wciśnięcie odbytu do środka. Nie jest to nic przyjemnego dla kota, jak i dla samego właściciela, a także powodzenie takiej operacji może być ryzykowne, lecz bez niej kot narażony jest na łatwe zakażenie się i doprowadzenie do śmierci.

Jakie mleko zatem koty mogą przyjmować?

Jeżeli już bardzo chcemy kotom podawać mleko to należy wybierać dla nich odpowiedni produkt. Koty mają nietolerancję laktozy, przez co zwykłe mleko jest dla nich szkodliwe. Na szczęście istnieje specjalne mleko bezlaktozowe, które można podawać kotom w nie za dużych ilościach. Ważne jest, by traktować takie mleko jako dodatek do podstawowej diety, a nawet przysmak, a nie jako zastąpienie miski z wodą. Poza tym, ważne jest by nie kierować się tym, że coś smakuje kotu bardziej czy mniej, lecz by kierować się swoim rozumem i samemu podejmować decyzje, co jest dobre dla naszego kota.

Tami, która przeszła chorobę z wypadającym odbytem, która była wywołana właśnie karmieniem mlekiem przez poprzednich właścicieli, chorobę przeszła szczęśliwie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s