Początki z kotem

Wiele z kotów ma małe problemy z gryzieniem i drapaniem właścicieli gdy dorastają. Skąd się jednak bierze ten mały problem?

Koty większość rzeczy jakie stosują w dorosłym życiu wynoszą z dzieciństwa. Nie znaczy to, że nie można ich czegoś oduczyć, jednak z czasem staje się to coraz trudniejsze. Wiele z kotów podczas zabawy czy nawet głaskania zaczyna nas podgryzać lub drapać. Koty nie widzą w tym nic złego, jednak jest to zły nawyk, którego uczą się jako maluchy. Wynika to z tego, że pozwalaliśmy im się atakować za dzieciaka. Jak zatem bawić się z młodym kotem nie dając się atakować?

Nie jest to jakaś wielka teoria, wystarczy jedynie zabierać rękę, gdy młody kot próbuje nas atakować lub podgryzać. Może i w dzieciństwie wydaje się to nie winne, bo co nam mogą zrobić takie malutkie ząbki lub pazurki. Jednak z czasem kot rośnie i nie zdaje sobie sprawy, że potrafi już zadać nam tymi samymi pazurami ból. Ważne jest więc, by już za młodu nie uczyć kota tego małego nawyku.

Co jeżeli jednak jest już za późno i nasz kot nie rozróżnia przez nas zabawy od zadawania bólu?

Tutaj do zabawy wchodzi spryskiwać ustawiony na mgiełkę. Gdy tylko nasz kot zacznie nas gryźć należy lekko spryskać go mgiełką wody, przez co kot przestanie robić to co robił dotychczas, a będzie skupiony na tym, by nie być mokrym. Zazwyczaj tydzień takiej mgiełki wystarcza do tego, by kota oduczyć takiego zachowania, gdyż będzie kojarzył gryzienie z mgiełką wody, ale czasem zdarzają się też twardsze przypadki, które nie dadzą tak łatwo za wygraną. Ważne jest też, by nie prowokować kota do atakowania nas, sami dobrze wiemy co drażni naszego kota, więc zachowań prowokujących powinniśmy unikać.

Nabu, który często pokazuje brzuszek, jednak głaskanie go po nim, nie jest najlepszym pomysłem, gdyż może zakończyć się pazurkami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s